Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica
ISO 9001:2000 |
 |
Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku jako pierwsza uczelnia w Polsce otrzymała w 2001 r. międzynarodowy certyfikat jakości ISO 9001.
Normy ISO w edukacji
Pierwowzorem dla dzisiejszej grupy norm ISO 9000 są narodowe normy brytyjskie i szwajcarskie. Były to pierwsze normy, które regulowały jakość wyrobów i usług. W roku 1983 powołano do życia Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (International Organization for Standardization - ISO) zrzeszającą organizacje normalizacyjne z różnych państw. Celem tej organizacji było stworzenie i nadzór nad międzynarodowymi, uniwersalnymi (tzn. dającymi się zastosować w różnych typach przedsięwzięć i różnych krajach) normami regulującymi jakość.
Normy ISO to zespól pewnych uniwersalnych zasad (reguł) postępowania i kształtowania procesów. Nie ustalają one stopnia jakości jaki można by uznać za zadowalający, a jedynie wyznaczają pewne granice w których organizacja musi się zmieścić.
Międzynarodowa normalizacja jakości nie ominęła również edukacji. Praktyka wykazała, że respektowanie tych norm okazało się także miarodajną, wiarygodną, efektywną i przekonywującą formą przestrzegania standardów jakości najróżnorodniejszych usług. Jakości rozumianej jako spełnienie znanych i oczekiwanych realnych wymagań klientów. Obecnie coraz większą wagę przywiązuje się do jakości kształcenia, ponieważ decyduje ona w dużym stopniu o późniejszej pozycji absolwenta na rynku pracy. Szkoła czy uczelnia o dobrej jakości i warunkach kształcenia przyczynia się do zwiększania human capital tkwiącego w absolwencie. Przecież to jakość kształcenia staje się również jednym z podstawowych czynników decydujących o wyborze szkoły czy uczelni. Nauka staje się coraz droższa dlatego wybór pada z reguły na placówkę kształcącą na wyższym poziomie co w przyszłości ma zagwarantować przecież lepszą pracę i płacę.
Normy ISO w edukacji pozwalają rozwiązać problem uznawania dyplomów i kwalifikacji nadawanych przez placówki oświatowe w różnych krajach (dotyczy to szczególnie krajów Unii Europejskiej).